جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 23813
  تاریخ انتشار : 14 اسفند 1391 15:5
  تعداد بازدید : 880

  پایتخت اداری، روزگار ناخوشی دارد؛

  تحصن، اعتصاب و شکایت در مسکن مهر پرند روزانه شده است

  متقاضیان معترضی که این روز ها برای احقاق حقوق مغفول مانده شان راهی پرند می شوند، به چشم بر هم زدنی از کوره در رفته و موجبات خلق چالشی را پدید می آورند که تنها راه رهایی از آن، حضور مأموران انتظامی است؛ رویدادی که از فرط تکرار تبدیل به روند روزمره فضای شرکت متولی ساخت بخش عمده مسکن مهر در پایتخت شده، ولی هنوز خبری از چاره جویی برای رفع آن نیست!

  13 اسفند 1391

   

  قرار بود برای یکی از دردهای به‌ظاهر بی‌درمان پایخت، نسخه بپیچند؛ اما افزایش نرخ مسکن در تهران طی یک سال اخیر، یکی از نشانه‌های اوج گرفتن درد مزمنی است که چند سالی با مسکن ساکت شده بود.

  به گزارش «تابناک»، طرح ملی مسکن مهر بر خلاف توفیقی که در شهرستان‌ها و بسیاری از استان‌های کشور‌ داشت، نتوانست خواسته‌ها را در برخی کلان‌شهر‌ها و به ویژه تهران، برآورده کند تا جایی که این روز‌ها، با نزدیک شدن به ماه‌های پایانی عمر دولت، بسیاری از متقاضیانِ سرخورده مسکن مهر، راه نجات از وضعیت چند ساله گرفتار شده در آن را در اعتصاب، تحصن و شکایت از مدیران رده‌های گوناگون یافته‌اند.

  کافی است، سری به شرکت عمران شهر جدید پرند، متولی ساخت بخش بزرگی از مسکن مهرهای تهران و حتی کشور بزنید تا با انبوه مراجعانی روبه‌رو شوید که‌ گاه به عنوان اعضای یک تعاونی به آن‌ها رفته‌اند تا با اعتصاب در محوطه، فریاد کشیدن در لابی ساختمان و یا بسط نشستن در اتاق مدیران به دنبال حقوق از دست رفته خود بوده و تسریع در امورشان را خواستار باشند.  مسکن مهر تهران که به گواه متقاضیان، قرار بود با پرداخت مبلغی نزدیک چهار، پنج میلیون تومان در اختیار متقاضیان قرار گیرد، نه تنها کیلومتر‌ها آن‌سو‌تر از تهران، در شهر جدید پرند به فاصله ۲۵ کیلومتری، در شهر جدید هشتگرد (واقع در استان البرز کنونی!) به فاصله هفتاد کیلومتری، در حومه شهریار به فاصله بیست کیلومتری، در حومه ورامین و پیشوا به فاصله پنجاه تا شصت کیلومتری و... به ساخت سپرده شد، بلکه‌‌ همان متقاضیان با گذشت چند سال از نام‌نویسی و واریز مبلغ اولیه، اکنون مجبورند برای تملک یک واحد ۹۹ ساله، مبلغی تا چهار پنج برابر پیش‌بینی اولیه واریز کرده و سرانجام تا قطعی شدن همه چیز، خون دل بخورند.

  یکی از متقاضیان در این باره به خبرنگار ما می‌گوید: سال ۸۶ با مراجعه به دفاتری که برای ‌نام‌نویسی مسکن مهر تدارک دیده بودند، در این طرح ‌نام‌نویسی کرده و علاوه بر شصت و چند هزار تومانی که واریز کردیم، همه مدارک مورد نیاز و حتی چند تأییدیه محضری تدارک دیدیم؛ اما پس از مدتی متوجه شدیم که همه متقاضیان را در قالب شرکت‌های تعاونی مسکن مهر در مناطق گوناگون تهران دسته بندی کرده‌اند و بنده عضو تعاونی‌‌ شده‌ام که رفت و آمد به دفتر آن مصادف خواهد بود با یک روز مرخصی و صرف زمانی طولانی، چراکه مسئولان بی‌توجه به منطقه سکونت مردم، آن‌ها را در قالب تعاونی‌ها تقسیم کرده‌اند تا جایی که ممکن است، ساکنان منطقه شش در زیر مجموعه یک تعاونی در منطقه ۱۹ قرار گرفته باشند!

  وی که به همراه جمعی از دیگر اعضای تعاونی‌شان برای اعتراض به شرکت عمران شهر جدید پرند آمده می‌گوید: در آغاز روند جانمایی تعاونی در یکی از پروژه‌های مسکن مهر استان چند سالی به درازا کشید تا سرانجام پرند انتخاب شد، ولی نکته عجیب ماجرا اینجاست که مسکن مهر در آغاز در زیر مجموعه وزارت تعاون کلید خورد؛ اما در پایان، امور ساخت به وزارت راه و شهرسازی سپرده شد تا عدم هماهنگی‌هایی که‌ گاه در این میان پدید می‌آید، گریبانگیر متقاضیان پرشمار مسکن مهر شود.

  بدین ترتیب شهری که صحبت تبدیل آن به پایتخت اداری کشور در آینده نه چندان دور، مدتی‌ است مطرح می‌شود، این روز‌ها بستر اعتراضاتی شده که ‌گاه به سبب کوتاهی یک فرد یا یک مجموعه پدید آمده اما از این رو حساسیت‌زا شده که به سرنوشت بسیاری از خانواده‌های اجاره نشین پایتخت گره خورده و رو به پایان بودن عمر دولتی که بنیانگذار مسکن مهر است، موجبات نگرانی ایشان را فراهم آورده است.


  یکی از کارمندان شرکت عمران پرند درباره اعتراضاتی که این روز‌ها شاهدش هستند، می‌گوید: اکنون که بخشی از خانه‌ها واگذار شده و بعضی در آن‌ها ساکن شده‌اند، برخی از متقاضیان که سال‌ها پیش، نام‌نویسی کرده اما دستشان کوتاه مانده، احساس نگرانی می‌کنند؛ البته کمتر حق با ایشان است، چراکه در سال‌های گذشته کمتر پیگیر امور بوده‌اند!

  یکی دیگر از کارمندان در این باره می‌گوید: برخی از مشکلاتی که امروزه خود را نشان می‌دهد، ناشی از کوتاهی مسئولان تعاونی‌ها یا حتی مدیران بالادستی مسکن مهر است ولی آدرس درستی به متقاضیان داده نمی‌شود تا این عده همه مشکلات را ناشی از قصور شرکت عمران شهر جدید دانسته و در ‌‌نهایت تحصن و اعتراض تبدیل به رویه روزمره کاری ما شود.

  دفاع از کارکرد ساخت مسکن‌های مهر در پرند، در حالی مطرح می‌شود که تا چندی پیش، عمده مشکلی که در این زمینه مطرح می‌شد، خانه‌های آماده تحویلی بود که از نبود برخی زیرساخت‌ها مثل مدرسه، بیمارستان و حتی آب‌رسانی رنج می‌برد؛ مشکلی که قطعا نه به مدیران تعاونی مربوط می‌شد و نه به مردمی که مسکن مهر را راه راهایی از اجاره‌نشینی می‌دانستند.

  مدیرعامل یکی از تعاونی‌های پرشمار مسکن مهر تهران در این باره به خبرنگار ما می‌گوید: روزهای آغازین شروع طرح مسکن مهر، در تماسی تلفنی به اداره تعاون استان تهران دعوت شدم و در نشستی که مسئولان تعاون ترتیب داده بودند، مقدمات تشکیل شرکت تعاونی مانند تشکیل هیأت مؤسس و انتخاب اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل صورت پذیرفت تا در ‌‌نهایت یک شرکت تعاونی تشکیل شده و از محل مبالغ پنجاه هزار تومانی واریزی توسط متقاضیان، امور اجاره و تجهیز دفتر شرکت به انجام برسد.

  وی می‌افزاید: این تشکل NGO مانند، یک ایراد عمده داشت که اکنون اثرات‌‌ همان ایراد به روشنی دیده می‌شود؛ هیچ یک از اعضای هیأت مدیره و مدیر عامل نه سابقه کار تعاونی ‌و نه به شرح وظایف خود آشنایی داشتند و اصلا مدیران طرح مسکن مهر عامدانه به دنبال چنین تشکیلاتی بودند تا در پایان خود همه امور را به وسیله این اعضا به انجام رسانده و مدیریت مسکن مهر استان را به هزینه مردم و غیر مستقیم ‌عهده دار شوند. البته این سیستم اداره کلیه تعاونی‌های مسکن مهر در کشور است؛ اما قطعا اداره چنین طرحی در کلان‌شهر تهران با متقاضیان پر شمار بسیار متفاوت با ساماندهی مسکن مهر در شهرستان‌های کوچک است و اگر چنین مشکلاتی پدید نیاید، عجیب خواهد بود.


  این مشکلات در حالی بیان می‌شوند که که مسکن مهر در سطح کلان‌تر هم ‌مشکلاتی داشته که حتی در حد پیش‌بینی دیده نشده بودند که اگر این گونه بود، دست‌کم می‌بایست بسیار زود‌تر مسائلی چون تأمین هزینه‌های جاری انبوه‌سازان، هزینه تسطیح زمین‌های مورد استفاده برای ساخت، زیرساخت‌های مورد نیاز برای شهرک سازی، مشمول شدن معافیت مالیاتی مسکن مهر و... چاره‌جویی می‌شد.

  بدین ترتیب در شرایطی که گرانی‌های شدید در ماه‌های اخیر به بازار مسکن هم کشیده شده و افزایش ‌گاه چند برابری اجاره بها را به همراه داشته، طبیعی است که نگرانی مستأجران بیش از پیش شده و در کنار فشاری که متقاضیان و دست‌اندرکاران ساخت مسکن مهر وارد می‌شود، نیکزاد، وزیری که هر هفته به پرند سرکشی می‌کرد، هم ترجیح بدهد برای در امان بودن از موج انتقادات مراجعان، عطای بازدید از روند ساخت و ساز و واگذاری بخش عمده‌ای از مسکن مهر پایتخت را به لقایش بخشیده و در پایان، سهم میانجی‌گیری ما بین معترضان هر روزه و مسئولان دست‌اندر‌کار ساخت در پرند، به نیروی انتظامی سپرده شود!

  روزگاری ناخوش که قطعا با ادامه روند کنونی، می‌تواند در ماه‌های آتی به بحرانی تبدیل شود که هنوز برای پیشگیری از آن دیر نیست.

   

  به نقل از :

  www.tabnak.ir 

   


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
31