جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 24338
  تاریخ انتشار : 24 اسفند 1391 9:51
  تعداد بازدید : 536

  ساخت و ساز دوستدار محیط زیست

  مفهوم "ساختمان سبز" به ساخت سازه ای اشاره دارد که کمترین میزان آسیب را به محیط زیست وارد کرده و در آن از فناوری ها و مواد دوستدار محیط زیست استفاده می شود.

   
  به گزارش زیست نیوز، امروزه با افزایش چشمگیر انتشار گازهای گلخانه‌ای و روند نگران کننده تغییرات آب و هوایی، حفاظت از محیط زیست به هر طریق ممکن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده است.در حقیقت، حفاظت از محیط زیست برای حیات آینده سیاره زمین ضروری بوده و تک تک افراد و گروه‌های یک جامعه باید به آن توجه داشته باشند.اگر حفاظت از محیط زیست انجام نشده و با گذشت زمان آسیب‌های بیشتری به آن وارد کنیم، شانس مواجهه با آسیب‌ها و پیامدهایی فاجعه بار و جبران ناپذیر در آینده نزدیک را افزایش می دهیم.
   
  تا پیش از این، نشانه‌های آسیب به محیط زیست در بسیاری از مناطق در قالب گرمایش جهانی، تخریب لایه ازن و ... نمایان شده‌اند.این در شرایطی است که با توجه به روند افزایشی جمعیت جهان باید به هماهنگی میان انسان و طبیعت بیش از پیش توجه شده و استفاده از منابع طبیعی به شیوه‌ای کارآمد صورت بگیرد. از این رو، میزان آسیب‌های وارده به محیط زیست را می توانیم تا حد ممکن کاهش دهیم.
   
  بخش املاک و مستغلات و ساختمان سازی همانند صنایع دیگر از این مساله مستثنی نیست. طی روند ساخت و ساز مواد مختلفی استفاده می شوند. بر همین اساس، مفهوم "ساختمان سبز" به ساخت سازه‌ای اشاره دارد که کمترین میزان آسیب را به محیط زیست وارد کرده و در آن از فناوری‌ها و مواد دوستدار محیط زیست استفاده می شود. این مساله پایداری هرچه بیشتر ساختمان را در پی دارد.
   
  رنگ‌های دوستدار محیط زیست
   رنگ‌های مصرفی طی یک پروژه ساختمان سازی می توانند اثرات مخربی بر محیط زیست داشته باشند. به طور کلی، موادی مضر و خطرناک برای انسان و محیط زیست در تولید رنگ‌ها استفاده می شوند. به عنوان مثال، "ترکیبات آلی فرار" (VOCs) که برای انسان بسیار مضر هستند در تولید رنگ‌ها استفاده می شوند. اما رنگ‌های دوستدار محیط زیست از ترکیبات آلی فرار کمی برخوردار بوده و به نوعی سازگار با محیط زیست و غیر سمی برای انسان محسوب می شوند.
   
  عایق‌های دوستدار محیط زیست
   موادی که در تولید عایق‌های مختلف ساختمانی استفاده می شوند برای محیط زیست مضر بوده و از این رو، استفاده از عایق‌های دوستدار محیط زیست می تواند در ارتقا مفهوم ساختمان سبز نقش مهمی را ایفا کند.
   
  کاشی‌های سفالی
   کاشی‌ها و آجرهای سفالی از خاک رس طبیعی ساخته می شوند. استفاده از مواد طبیعی روند آسان بازیافت و در نتیجه دوستدار محیط زیست بودن را در پی دارد. بر همین اساس، کاشی‌ها و آجرهای شکسته را می توان بازیافت کرد و در تولید کاشی‌های جدید مورد استفاده قرار داد. کاشی‌های سفالی از مصالح ساختمانی طبیعی برای افزایش پایداری و سبز بودن یک ساختمان محسوب می شوند.
   
  پنل‌های خورشیدی و برگ‌های خورشیدی
   پنل‌های خورشیدی که روی پشت بام ساختمان‌ها نصب می شوند می توانند برق کل آن مجموعه و یا بخشی از آن را تامین کنند. این به معنای کاهش وابستگی به شبکه برق سراسری و ارتقا ویژگی دوستدار محیط زیست بودن ساختمان است. افزون بر پنل‌های خورشیدی، از برگ‌های خورشیدی نیز می توان استفاده کرد. حتما ساختمان‌هایی را مشاهده کرده‌اید که با گیاه پیچک پوشیده شده‌اند. به جای پیچک، بخشی از دیوار ساختمان را می توان با برگ‌های خورشیدی پوشش داد که جذب هرچه بیشتر انرژی خورشیدی را در پی داشته و به تامین انرژی ساختمان کمک می کند.
   
  چراغ‌هایی با مصرف انرژی بهینه
   امروزه، بسیاری از ساختمان‌های جدید از سیستم روشنایی LED چه در داخل و چه در محیط خارج از ساختمان استفاده می کنند. سیستم‌های روشنایی LED از مصرف انرژی پایین و بهینه‌ای برخوردار هستند. عمر مفید چراغ‌های LED بسیار بیشتر از چراغ‌های رشته‌ای بوده و به واسطه مصرف برق کمتر با طبیعت و محیط زیست سازگارتر هستند.

   

  به نقل از :

  www.alef.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
27