جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 56544
  تاریخ انتشار : 6 مرداد 1393 14:8
  تعداد بازدید : 715

  پایان دوره سال ۲۰۱۴ حقوق بین المللی عمومی آکادمی لاهه

  دوره حقوق بین الملل عمومی آکادمی لاهه با تدریس آخرین درس عمومی بوسیله دکتر جمشید ممتاز، در روز جمعه سوم مرداد پایان یافت.

  در آخرین جلسه دوره، دکتر جمشید ممتاز ضمن ادامه دروس از جلسات قبل به جمع بندی آن پرداخت. اولین مدرس آسیایی درس عمومی آکادمی لاهه، طی ۱۵ ساعت در سه هفته «سلسله مراتب نظم حقوقی بین المللی» را تبیین کرد. در جلسه اختتامیه، دکتر ممتاز در جمع بندی، پیامدهای این موضوع بر نظم عمومی جهانی و حقوق بین الملل را تشریح نمود. وی در سه جلسه دو ساعته دیگر نیز، سمینارهایی با موضوعات «مسئولیت برای رعایت حقوق بشردوستانه بین المللی و حقوق بشر بین المللی»، «مسئولیت برای حمایت» و «پایان بی کیفری برای جنایات بین المللی» برگزار کرد که به بحث و تبادل نظر دو طرفه با دانشجویان اختصاص داشت.

  پس از پایان درس سه هفته ای دکتر ممتاز، حدود ۴۰۰ دانشجوی شرکت کننده به احترام وی و در تمجید از کیفیت تدریس، این استاد ایرانی را برای مدتی ایستاده تشویق کردند. در جلسه اختتامیه، پروفسور دوده، دبیرکل آکادمی، تشویق ایستاده در دوره های آکادمی را «امری کم سابقه» دانست.

  مقرر گردیده است که در ابتدای آغاز سال تحصیلی 1394 – 1393، دکتر جمشید ممتاز طی نشستی که از سوی انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد برگزار خواهد شد، به تبیین مباحث مطروحه در دوره آکادمی لاهه بپردازند. تاریخ در نظر گرفته شده برای این نشست ۹ مهر ۱۳۹۳ است که جزئیات آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

  درس عمومی آکادمی، معمولا به تبیین و تشریح روندها و ویژگی های اصلی حقوق بین الملل و ارائه نگرشی همه جانبه به موضوع می پردازد. در کنار درس عمومی، هر هفته دو استاد به تبیین دو موضوع مشخص در حقوق بین الملل عمومی پرداختند. در هفته اول، خانم کریستین گری از دانشگاه کمبریج به محدودیت های توسل به زور در حقوق بین الملل و تشریح ابعاد و پیامدهای آن پرداخت. دیگر مدرس هفته اول، اولیویه کرتن از دانشگاه لیبر بروکسل، یکی از موضوعات روز یعنی شورش و حقوق بین الملل را تدریس کرد.

  در هفته دوم، خانم پروفسور امانوئل تورمه-ژوانت، استاد حقوق بین الملل سوربن و سیانس پو پاریس، «حقوق توسعه بین المللی و حقوق بشر» را در بستر فلسفی-تاریخی مورد بررسی قرار داد. «ابعاد حقوقی توافقنامه های کنترل تسلیحاتی»، موضوع دیگر درس تدریس شده در هفته دوم بود که ارائه آن بر عهده بختیار توزموخامدوف، قاضی دادگاه بین المللی کیفری رواندا و وکیل روسی است.

  در آخرین هفته، بروکس دالی، معاون دبیرکل و مشاور حقوقی دیوان دائمی داوری در مورد «رنسانس داوری بین المللی» و دکتر موریزو رگتزی، مشاور حقوق سابق بانک جهانی به تبیین «رابطه بانک جهانی و سازمان ملل متحد» پرداختند.

  این دوره عالی حقوق بین الملل، به سخت گیری در ارائه دیپلم ارزشیابی خود نیز مشهور است. هر ساله، بخشی از دانشجویان شرکت کننده برای شرکت در امتحان آکادمی ثبت نام می کنند؛ امتحانی که تعداد افراد کمی از سال ۱۹۵۰ میلادی تا به امروز از آن فارغ التحصیل شدند و حتی در برخی سال ها، هیچ کس موفق به قبولی نشده است.

  این امتحان در دو بخش شفاهی و کتبی برقرار می شود که امسال، یک خانم آفریقایی-فرانسوی موفق به قبولی در آن و اخذ دیپلم معتبر و ارزشمند آکادمی حقوق بین الملل لاهه گردید.

  طی ۸۰ سال گذشته، هزاران دانشجو از سرتاسر جهان در این دوره شرکت کرده اند. بسیاری از دانشجویان حاضر در این دوره ها، بعدها به یکی از مبرزترین نقش آفرینان در عرصه آموزش، پژوهش یا دیپلماسی بدل گشته اند. امسال، یازده دانشجوی ایرانی در این دوره شرکت کردند که در آسیا و بعد از چین، پرنماینده ترین کشور حاضر بود. معمولاً این دوره تابستانی به عنوان فرصت مغتنمی برای دیدار با «نام های بزرگ» حقوق بین الملل و مشارکت در یک دوره سطوح عالی قلمداد می شود.

  تدریس درس عمومی در این آکادمی برای استادان حقوق بین الملل به معنای دستیابی به اوج قلۀ اعتبار علمی است. درسی که حاصل پژوهشی حداقل 4 ساله است و در مجموعه بسیار ارزشمند دروس آکادمی حقوق بین الملل برای استفاده علاقمندان باقی خواهد ماند و کتاب آن منتشر خواهد شد.

  در کنار برنامه های اجتماعی مختلف در نظر گرفته شده برای دانشجویان، برای اولین بار یک شبیه سازی یک روزه نشست شورای امنیت با موضوع هواپیماهای بدون سرنشین نیز در این دوره از آکادمی برگزار شد.


  منبع خبر


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28660595
اکنون :
67