جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 56551
  تاریخ انتشار : 6 مرداد 1393 14:43
  تعداد بازدید : 1012

  کارشناسان در گفت‌وگو با« حمایت»:

  قانون عفاف و حجاب ابهام ندارد

  حجاب نماد جامعه اسلامی است و توسعه فرهنگ عفاف و حجاب نیازمند عزم ملی. یعنی همه ارکان نظام، ارگان ها، سازمان های دولتی، مساجد، دفاتر تبلیغات و آموزش و پرورش و دانشگاه ها باید در این راه هم قدم شوند. البته این مساله تا جایی اهمیت دارد که اوایل تیرماه رییس قوه قضاییه در شورای عالی قضایی گفت: «حجاب و عفاف بر اساس قوانین روشن و نصوص شرعی باید رعایت شود؛ بر این اساس اکیداً از مراجع قضایی و نیروی انتظامی می خواهم که در این باره بر اساس وظیفه قانونی و شرعی خود عمل کنند.» در ادامه نگاه قانون به این موضوع و البته یکسری از طرح هایی را که در مجلس شورای اسلامی بررسی می شود مطرح می کنیم.

   گاهی قانون سکوت می کند
  محمد علی اسفنانی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با «حمایت» با اشاره به اینکه بعضی از موارد هستند که در شرع نهی شده اند اما در مقابل آن ها قانون مگر در موارد خاص سکوت کرده است، گفت: در بیشتر موارد از جمله موضوع حجاب قانون و شرع حکم واحدی را می دهند چون حجاب از ضروریات جامعه اسلامی است و باید حدود حجاب در جامعه رعایت شود.
  وی در ادامه اظهار کرد: تعریفی به نام بدحجابی در قانون وجود ندارد لذا اگر حدود حجاب توسط فردی رعایت شود فرد با حجاب و اگر فردی بدون رعایت حدود حجابی که در قوانین آمده است در انظار عمومی ظاهر شود به عنوان بی حجاب در محضر قانون شناخته می شود.
  اسفنانی با انتقاد به نبود مشوقه ای برای رواج حجاب عنوان کرد: در قانون حجاب فقط تنبیه در نظر گرفته شده است و در آن تشویقی برای کسانی که حجاب را به خوبی رعایت می کنند پیش بینی نشده است. در حالی که تشویق می تواند به عنوان یکی از عوامل مهم ترویج این موضوع در جامعه نقش آفرینی کند بر همین اساس در صورت موافقت نمایندگان در قانون امر به معروف و نهی از منکر تبصره ای تشویقی در زمینه تشویق افراد با حجاب اضافه خواهد شد.
  نماینده مردم فریدن، فریدونشهر و چادگان نیز در این زمینه می گوید: در نحوه استخدام افراد و نوع برخورد برخی مدیران این برداشت می شود که به افراد بی حجاب بیشتر از افراد با حجاب در جامعه بها داده می شود که این موضوع می تواند در زمینه شیوع بدپوششی موثر باشد.
  این نماینده مجلس ترویج حجاب در جامعه را به خاطر ظرافت موضوع، نیازمند برنامه ریزی مدون دانست. اسفنانی در خاتمه وجود ابهام در ماده قانونی مرتبط با حجاب را رد کرد و افزود: هرچند حدود حجاب در این ماده قانونی بیان نشده است، اما با توجه به تعریف مشخص پوشش در دین و شریعت اسلامی هیچ ابهامی در این زمینه باقی نمانده و این قانون به خوبی توسط دستگاه های ذی ربط قابل اجراست.

  وظایف مسئولان در قبال حجاب
  دکتر احمد توکلی نیز در گفت وگو با خبرنگار «حمایت» با بیان اینکه مسئولان و علما با عمل به دستورات دینی نقش مهمی را در ترویج این دستورات در جامعه دارند اظهار کرد: مسئولان علاوه بر عالم بودن بر دستورات دینی باید قانون را به درستی اجرا کنند.
  وی در ادامه با انتقاد به کسانی که قانون حجاب را دارای ابهام می خوانند، گفت: بیان این موضوع توسط نهادهای اجرایی موظف به برخورد با بدحجابی، قابل قبول نبوده زیرا تشخیص مصادیق ناهنجاری در جامعه کار دشواری نیست و بعضی از اوقات آنقدر اوضاع حجاب در جامعه وخیم می شود که با هر تشخیصی لزوم برخورد با آن احساس می شود.
  این نماینده مجلس بر همین اساس افزود: البته بیان این نکته ضروری است که علل متعددی از جمله فقر، موانع ازدواج و نبود مسکن در زمینه سازی شیوع این ناهنجاری موثر هستند و رفع آنها برعهده نیروی انتظامی نیست و با توجه به تهاجم سختی که برای تخریب رفتار جنسی از طرف دشمنان صورت می گیرد بدون حل این مشکلات اصلاح رفتارهای اجتماعی امکان پذیر نیست.
  حجاب تشویق نمی خواهد
  توکلی در ادامه با رد پیشنهاد در نظر گرفتن امتیاز اجتماعی برای کسانی که حجاب را رعایت می کنند، گفت: کسانی که حجاب را رعایت کردند دستورات دینی و شرعی را رعایت کرده اند و نباید امتیازاتی را برای آن ها در نظر گرفت اما در عوض برای کسانی که با پوشش نامناسب در انظار عمومی ظاهر می شوند باید جریمه ای را در نظر گرفت.
  وی طرح محروم کردن افراد بی حجاب از ورود به اماکن عمومی را محکوم به شکست عنوان و اظهار کرد: وقتی مسئولان نمی توانند میزان پوشش را در یک اداره دولتی کنترل کنند و شاهد بدحجابی در ادارات دولتی هستیم، با چه سازکاری می شود این طرح را عملی ساخت؟ این نماینده مجلس در خاتمه، یکی از مهمترین علت های وجود این قبیل ناهنجاری در جامعه را بی عدالتی دانست.

  بی حجابی در قانون مجازات
  دکتر «صادق کوشکی» مدرس دانشگاه نیز در گفت وگو با خبرنگار «حمایت» با بیان اینکه قانون گذار در تبصره ماده 638 قانون مجازات اسلامی، کتاب پنجم تعزیرات و مجازات های بازدارنده مصوب سال 1375، در بیان جرایم ضد عفت و اخلاق عمومی، بدحجابی را جرم سزاوار مجازات شمرده است، گفت: در این تبصره آمده «زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند، به حبس از ده روز تا دو ماه یا از 50 هزار تا 500 هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.»
  وی افزود: جدا از بحث درباره بازدارندگی یا عدم بازدارندگی این قانون، در این قانون به صراحت اعلام شده است کسانی که با پوشش بر اخلاف احکام شرعی در انظار عمومی ظاهر شوند، مستحق مجازات هستند.

  وظیفه قانونی نیروی انتظامی
  نظر کوشکی این بود که نیروی انتظامی باید افرادی را که قانون حجاب را رعایت نمی کنند تحویل دادسرا دهد . وی اظهار کرد: برخی از مسئولان ناجا با اعلام اینکه مصداق مشخصی برای موضوع پوشش در قانون تعیین نشده و تعیین مصداق توسط نیروی انتظامی کار دشواری است، از انجام وظایف قانونی خود سرباز می زنند. در حالیکه این اظهار نظر با ضوابط شرعی منطبق نیست و مصداق حجاب اسلامی هرچند در این ماده به صراحت بیان نشده اما حدود آن توسط ولایت فقیه تعیین شده است.

  قانون داریم، اجرا نمی شود
  کوشکی در ادامه علت این را که برخی از روزنامه نگاران و فعالان سیاسی معتقد به وجود ابهام در قانون حجاب هستند نگاه غیر تخصصی آن ها به موضوع عفاف و حجاب عنوان کرد. او دلیل اذعان بعضی از مسئولان مبنی بر عدم شفافیت قانون حجاب را فرار از مسئولیت دانست.
  این کارشناس حقوقی در ادامه با انتقاد به عدم ابلاغ قانون عفاف و حجاب بیان کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی در قانونی دستگاه حکومتی را به اجرای قانون عفاف و حجاب موظف کرد اما در دولت های قبل و همچنین دولت کنونی این مصوبه ابلاغ نشد. به این ترتیب به دلیل اینکه فقط با ابلاغ مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط رییس جمهور، ادارات موظف به اجرای آن هستند، این مصوبه تاکنون اجرایی نشده است.

  گروه های زیرزمینی، مروج بی حجابی
  کوشکی با اشاره به اینکه در بازار پوشاک گروه های منسجمی اقدام به ترویج سلیقه مسموم در زمینه حجاب می کنند، اضافه کرد: دستگاه های امنیتی و وزارت کشور بارها بیان کردند که ترویج یک مدل خاص پوشش در کشور در جهت سودجویی چند واردکننده یا تولیدکننده خاص نیست بلکه گروهی با جریان سازی های منسجم دست به سلیقه سازی در کشور می زنند که ارتباط بعضی از این افراد با دفتر سفارتخانه های خارجی در کشور مسجل شده است.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28660595
اکنون :
65