جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 56773
  تاریخ انتشار : 12 مرداد 1393 15:16
  تعداد بازدید : 811

  مهر گزارش می دهد؛

  مردانی که قربانی دسیسه های زنانه می شوند/ زنانی که به راحتی شوهر می کشند

  زنگ خطر به صدا درآمده است. زمانی که حرف از همسرکشی به میان می آید دیگر موضوع درباره قتل زنان به دست مردان نیست و ماجرا متفاوت شده است. حالا معضل اصلی افزایش شوهرکشی در جامعه است. جنایاتی که با روشهایی خشن انجام می شود و در اغلب آنها پای مرد دیگری در میان است. زن با وعده ازدواج مردی را فریب داده و او را وادار به قتل شوهرش می کند. در پایان نیز در این پرونده ها دو مرد قربانی شده و زن دسیسه گر تنها به زندان محکوم می شود.

  گروه اجتماعی - هنوز تردید داشت. چند بار نقشه اش را در ذهن مرور کرد. ترس همه وجودش را گرفته بود. وقتی یاد کتک های ناصر می افتاد برای اجرای نقشه اش مصمم تر می شد. از جایش بلند شد. قرص های خواب را داخل ظرف دوغ ریخته و منتظر همسرش شد. ساعت از 12 گذشته بود که ناصر به خانه آمد. محکم بستن در خانه نشان می داد، باز هم عصبانی است. مثل همیشه مقابل تلویزیون نشست و از لیلا خواست شام او را بیاورد. بعد از خوردن شام، قرص های خیلی زود اثر کرد و ناصر به خوابی عمیق رفت. لیلا روسری را به دور گردن همسرش گره زد و آن را محکم کشید.......

  زن جوان وقتی در مقابل افسر اداره آگاهی نشست گفت: ناصر مرد بداخلاقی بود و اگر کاری برخلاف میلش انجام می دادم مرا به باد کتک می گرفت. چند بار از او خواستم مهریه ام را ببخشم و او هم با طلاق موافقت کند اما او از آزار من لذت می برد. تنها راه خلاصی از دستش کشتن او بود.

  زنگ خطر شوهرکشی به صدا درآمد

  همسركشي يكي از جرايم مهم و قابل توجه جوامع مختلف است كه كارشناسان همواره درباره علل بروز اين معضل و راه هاي پيشگيري و كاهش اين آسيب اجتماعي و تبعاتش كه امنيت روحي، رواني جامعه را خدشه دار مي كند هشدار مي دهند. تا سال ها قبل اگر در مورد همسرکشی بحث می شد موضوع قتل زنان به دست مردان بود اما طی سال های گذشته با رشد چشمگیر قتل مردان به دست زنان رو به رو بودیم. شوهرکشی در حال حاضر به یک معضل تبدیل شده و وقوع قتل به روش های خشن به دست زنان حکایت از عمق این فاجعه دارد.

  نتايج يك تحقيق بيانگر آن است كه مردان بيشتر به دلايل ناموسي، حسادت شديد، سوءظن و يا تربيت در خانواده هاي پدرسالار مرتكب قتل همسر شده اند. زنان نيز به دليل ازدواج هاي تحميلي و زودهنگام، كم سوادي و ناآگاهي، ناتواني در طلاق، طولاني شدن رسيدگي به دادخواست و صدور حكم طلاق به درخواست زنان، ضعف مباني اخلاقي و انساني، خيانت به همسر به دليل ناتواني جنسي و موارد مشابه نقشه قتل همسر را كليد زده اند.

  طلاق مشکل اصلی زنان شوهر کش

  85 درصد زنان متهم به قتل همسر نيز پس از دستگيري اعلام كرده اند كه قصد متاركه داشته اند اما به دلايل مختلف چاره اي جز كشتن شوهر نديده اند.همچنين زنان به ندرت، خود مرتكب قتل شده و بيشتر تحت تأثير وسوسه فرد ديگري كه اغلب مرد هستند به ارتكاب جنايت تشويق مي شوند. در برخي موارد نيز زنان، مرد غريبه اي را براي كشتن شوهر اجير مي كنند. پيش از اين تصور مي شد داشتن فرزند عامل بازدارنده اي در وقوع جرم است، در حالي كه واقعيت اين گونه نيست چرا كه 99 درصد زنان و 89 درصد مردان همسركش گفته اند كه هنگام ارتكاب جرم داراي فرزند يا در انتظار فرزند بوده اند.

  66 درصد زناني كه مرتكب قتل همسر شده يا در آن مشاركت يا معاونت داشته اند، اظهار كرده اند در دوران زندگي مشترك، بارها مشاجره و قهر و آ شتي داشته اند. اما 85درصد زنان متهم به قتل همسر كه قصد متاركه داشته و به دلايلي از جمله مخالفت شوهر، والدين، وجود فرزندان و نياز مالي، شرايط زندگي را تحمل كرده و در نهايت صبر و تحملشان به سرآمده، اقدام به از بين بردن همسر خود كرده اند.

  به گفته جرم شناسان به طور معمول زناني دست به قتل همسر مي زنند كه در كنار او احساس خوشبختي و رضايت نمي كنند. بنابراين در تداوم يك نارضايتي مزمن دست به جنايت زده يا دسيسه قتل مي چينند.

  نیاز به مقابله جدی

  محمد صالح نیکبخت وکیل دادگستری در این خصوص می گوید: باید گفت تعداد پرونده های همسرکشی آنقدر زیاد شده که جامعه شناسان، روانشناسان و جرم شناسان همه در این موضوع اتفاق نظر دارند که یک عمل مجرمانه جدیدی در جامعه بروز یافته که نیاز به مقابله با آن وجود دارد.

  وی افزود: ازدواج های اجباری و مشکلات زنان برای طلاق از مهمترین دلایل شوهرکشی است. والدین باید قبل از موافقت با ازدواج دختران خود از رضایت وی اطمینان حاصل کنند و آنها را بنا به خواسته خود و به اجبار وادار به ازدواج نکنند.

  پیش از این زنان برای قتل همسران خود از روش هایی مانند قتل در خواب و سم استفاده می کردند اما طی سالهای اخیر خشونت در پرونده های شوهرکشی افزایش یافته به طوری که شاهد قتل با ضربه های چاقو مثله کردن یا سوزاندن جسد مقتول هستیم.

  نقشه 95 درصد زنان برای قتل

  دکتر مجید ابهری رفتارشناس می گوید 95 درصد زنان شوهرکش با نقشه قبلی شوهران خود را به قتل می رسانند که این آمار تکان دهنده است. در تهران نسبت زنان زندانی متهم به همسر کشی به کل زندانیان آمار بالایی است که در این خصوص باید اقدامات موثری صورت گیرد.

  همچنین نتایج یک تحقیق علمی نشان می دهد 67 درصد مردان که قربانی شوهر کشی می شوند به علت خیانت همسرانشان و از سوی مرد بیگانه به قتل می رسند و تنها در 33 درصد پرونده های همسرکشی زنان خود دست به قتل شوهرانشان می زنند.

  بررسی پرونده های همسرکشی نشان می دهد بسیاری از این زنان ناتوانی در جدایی از همسر را علت اصلی می دانند و در یک رابطه نامشروع با وعده ازدواج بعد از مرگ همسر مرد دیگری را به این کار وادار می کنند. رسیدن به مرحله ای که جنایتی چون شوهرکشی رقم می خورد نیاز به بررسی روانشناسان و جامعه شناسان دارد اما عدم آگاهی به قوانین در جامعه به خصوص ناآگاهی زنان از حقوق قانونی خود نقش مهمی در تصمیم آنها برای قتل شوهران دارد.ژ  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28660907
اکنون :
92