جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 56803
  تاریخ انتشار : 13 مرداد 1393 13:57
  تعداد بازدید : 419

  رشته حقوق آب در دانشگاه های استان اصفهان راه اندازی شود

  دانشگاه های استان اصفهان می توانند پس از طی مراحل قانونی و کسب مجوزهای لازم رشته حقوق آب را در مراکز علمی راه اندازی کنند تا مرکز علمی مشخصی پیگیر مسائل آب در استان باشد.

  به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، در این هوای گرم تابستانی کام زنده رود همچنان خشک است و در انتظار آب تا شاید اتفاقی بیفتد و سیراب شود.

  حال با اعلام وضعیت قرمز در اصفهان به دلیل خشکسالی، زاینده رود مظلوم تر از گذشته شده است. اعلام این وضعیت نشان می دهد زنده رود کم کم در حال تبدیل شدن به خشکه رودی برای همیشه است و این باعث شده اصفهانی ها زنده رود را تنها در خاطراتشان جست وجو کنند.

  در این میان مشکلات زیادی بر سر راه سیراب شدن زاینده رود وجود دارد که بعید است به این زودی رودخانه شاهد گردش دائمی آب در خود باشد.

  حال با این شرایط وارد هفتمین سالی شده ایم که خشکسالی گلوی اصفهان را می فشارد و در این میان با مسئولانی روبرو هستیم که هر کدام طرحی برای نجات رودخانه می دهند و در این میان کثرت آرا باعث شده تمامی راه حل های نجات زاینده رود به بن بست خورده یا با مشکل روبه رو شود.

  سازمان ها ونهادهای مختلف هم هر روز با برگزاری نشست ها، سمینارها، جلسات هم فکری و تعامل و... در ارتباط با خشکسالی زاینده رود و راه حل های نجات آن تلاش می کنند کاری برای رودخانه انجام دهند اما هیچ کدام از این جلسات و نشست ها تا کنون نتوانسته به کمک رودخانه بیاید.

  حالا تعداد زیادی از 20 نماینده استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی نیز مدعی هستند که در حال پیگیری مشکلات زاینده رود هستند و مدام از جلسات و برنامه های خود برای زاینده رود می گویند.

  *تیمی منسجم و واحد مشکلات زاینده رود را دنبال کند

  در این بحبوحه نشست ها و صحبت ها برای حل مشکل رودخانه، این کشاورزان اصفهانی و به خصوص شرق اصفهان هستند که آسیب های اقتصادی فراوانی دیده اند و چشم انتظار کمک مسئولان و حل مشکلاتشان، پس باید فکری به حال آنها شود.

  حال به نظر می رسد نیاز است تیمی منسجم و متشکل از کارشناسان محیط زیست، استادان دانشگاهی و مراکز تحقیقی، دانشجویان، صنعتگران، کشاورزان، اصحاب رسانه، هنرمندان و... تشکیل شود و با قوت پیگیر حل مشکلات خشکی زنده رود و کشاورزان و بازپس گیری حقابه اصفهان باشند.

  نیاز است مشکل زاینده رود از معضلی درون استانی خارج شود و مردم و مسئولان کشوری بدانند و آگاهی لازم را پیدا کنند که خشکی زنده رود اثرات خود را بر تمام کشور و در جنبه های مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی خواهد گذاشت.

  در همین ارتباط، رسانه ها بارها آمادگی کامل خود را برای کمک بیشتر به حل مشکلات زاینده رود اعلام کرده اند اما به گفته خود اصحاب رسانه به حمایت های مادی و معنوی مسئولان استانی و کشوری هم نیاز است. در صورتی که خوراک علمی لازم برای رسانه ها توسط مراکز علمی و دانشگاهی فراهم شود به طور حتم بر میزان تاثیرگذاری رسانه ها می افزاید.

  بعضی مسئولان هم بهتر است در این شرایط خاص که بحران آب بسیار جدی دامنگیر استانمان شده به جای اینکه بر طبل واگرایی بکوبند، آهنگ همگرایی و وحدت سر دهند و با ظرفیت و نیروی بیشتری به دنبال حل مشکلات رودخانه بروند.

  تشکیل سایت مرجع زاینده رود با هدف اینکه یک سایت کامل و غنی به بیان مشکلات رودخانه بپردازد می تواند به حل سریع تر معضلات بینجامد.

  دانشگاه های استان هم می توانند پس از طی مراحل قانونی و کسب مجوزهای لازم رشته حقوق آب را در مراکز علمی راه اندازی کنند تا این گونه هم پشتوانه ای علمی برای کار رسانه ها فراهم شود و هم مرکز علمی مشخصی پیگیر مسائل آب در استان باشد.

  از دیگر موضوعات قابل اهمیت در استان اصفهان این است که استان دارای کانون وکلای بسیار قوی و زبده ای است که در کار خود مهارت بالایی دارند و می توانند حقابه استان را از مجامع ذی ربط پیگیری کنند و بحث حقوقی رودخانه را به طور محکم دنبال کنند.

  *با خشک شدن تالاب گاوخونی مشکلات زیادی گریبان اصفهان را می گیرد

  در حال حاضر بسیاری از محققان و کارشناسان محیط زیست بر این باورند که ورود پساب به رودخانه که از قبل صورت گرفته و انباشت آنها در تالاب گاوخونی باعث شده تا این تالاب به عنوان مرکز انباشت سرب و کادمیوم تلقی شود که برای سلامتی انسان بسیار خطرناک است.

  از طرف دیگر تالاب گاوخونی از حرکت شن های روان و گسترش بیابان جلوگیری می کرده که با خشک شدن تالاب این مشکل نیز استان را تهدید می کند.

  گونه های فراوان گیاهی و حیوانی هم که حیات خود را مدیون این تالاب هستند حال در معرض خطر نابودی و انقراض قرار گرفته اند و نیاز است فکری به حال آنها شود.

  در هر حال بر هیچ کس پوشیده نیست که نجات تالاب گاوخونی به نجات زاینده رود خواهد انجامید و به قول قدیمی ها باید گفت: چون که صد آید نود هم پیش ماست...

  با این تفاسیر همچنان همه منتظر می نشینیم تا ببینیم مشکل زاینده رود چگونه و توسط چه کسی یا کسانی برطرف می شود.  یادداشت از احمدرضامنزه  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28660907
اکنون :
98