جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 56812
  تاریخ انتشار : 13 مرداد 1393 14:59
  تعداد بازدید : 507

  سازمان حقوقی«یش دین» پاسخ داد

  جنایت جنگی در قوانین رژیم صهونیستی چه حکمی دارد؟ / تخلف عادی

  در قوانین حقوقی و قضایی رژیم اشغالگر قدس به ارتکاب جنایت جنگی و محاکمه عاملان آن هیچ اشاره ای نشده و معمولا جنایاتی در این سطح در دادگاهی محلی و به عنوان یک تخلف عادی رسیدگی می شود.

  به گزارش خبرگزاری فارس، مرکز فلسطینی مطالعات اسراییل شناسی (مدار) با تهیه گزارشی در مورد جایگاه جنایات جنگی در قوانین اسرائیل نوشت : براساس گزارش یک سازمان حقوقی صهیونیستی جنایات جنگی اساسا هیچ جایگاهی در قوانین اسراییلی نداشته و این جنایات تا حد یک تخلف معمولی تنزل یافته است.

  موسسه مدار در این گزارش 63 صفحه ای با استناد به گزارش سازمان "یش دین" صهونیستی(سازمان داوطلبان حمایت از حقوق بشر) نوشت: جنایت های جنگی در قانون اساسی رژیم صهونیستی نادیده گرفته شده است.

  این موسسه فلسطینی به گزارشاتی استناد کرده که سازمان یش دین در اکتبر 2013 منتشر کرده است و در ان به خلاء قانونی رژیم صهونیستی در مورد مسائل جنگ و دادگاه های نظامی اشاره شده است. موسسه یش دین در ادامه این گزارش خود تحت نام " خلای قانونی- جنایات جنگی در قانون اساسی و تصمیمات محاکم نظامی " از قانونگذاران صهیونیستی درخواست کرده است که این قوانین هرچه سریعتر اصلاح شده و موضع مشخصی در رابطه با جنایات جنگی در قانون اساسی اسراییل اتخاذ گردد.

  این گزارش وضعیت قوانین رایج در اسراییل را تشریح کرده و تاکید می کند که قوانین این رژیم درباره تعریف و تعیین جنایت جنگی و همچنین امکان محاکمه مجرمین ارتکاب به جنایت جنگی بر طبق قوانین اسراییل در محاکم داخلی خواه مدنی و خواه نظامی دارای خلای قانونی بزرگی است.

  بدیهی است که جرایم جنگی جزو جرایم بین المللی محسوب می شوند و این بی نظمی با ارزش های مشترک جامعه بین المللی تضاد دارد. به همین دلیل بسیاری از کشورهای دنیا قوانینی را با هدف تعریف این نوع از جرائم و راههای تعقیب قضایی عاملان آن براساس قوانین بین المللی تصویب کرده اند. اما با این حال در رژیم صهونیستی قوانین مربوط به این جنایات دارای خلای قانونی است .برای مثال دادگاه های نظامی در ارتش رژیم صهونیستی عهده دار محاکمه سربازانی است که قوانین جنگ را نقض می کنند معنای این رفتار ان است که از دید قوانین اسراییل جنایات جنگی یک تخلف عادی است.

  در گزارش سازمان "یش دین" آمده است که رژیم صهونیستی کسانی را که قوانین بین المللی جنگ را در داخل نقض میکنند را با قوانین محلی و در دادگاه های داخلی محاکمه میکند و به ان بسنده میکند. در این گزارش به قوانین معمول در ارتش رژیم صهونیستی و دادگا های نظامی این رژیم نیز اشاره شده استد.

  در این گزارش به دو جرم نظامیان صهونیستی به عنوان مثال اشاره شده است یکی استفاده از سپر های انسانی2 و دیگری شکنجه بازداشت شدگانی که با زنجیر بسته شده اند. در محاکمه این گونه جرایم به دادگاههای محلی بسنده می شود و معمولا نیز متهمین یا تبرئه می شوند و یا به احکام بسیار خفیفی محکوم می گردند.

  نویسنده این گزارش لیئور یفنه گفته است که دولت رژیم صهونیستی ادعا میکرد که مخالف کشتار مردم است ولی جز معدود کشور های به ظاهر دموکراتیک است که قوانین جنگ در ان جا خلاء قانونی دارد. در این گزارش بارها تاکید شده است که برای جلوگیری از به وجود امدن این جرایم قانون رژیم صهونیستی باید اصلاح شود.

  وی در ادامه این گزارش درباره ی سربازانی که در جریان قتل عام کشتی کمک رسان ماوی مرمره (2010 م)جنایت کردند گفت که کمیسیون تیرکل که مسئول رسیدگی به این جنایت رژیِم صهونیستی بود در گزارش خود اعلام کرد که قوانین جنگ رژیم صهونیستی هر چه سریعتر باید اصلاح شوند.

  وی افزود که "یش دین"و بقیه شریک هایش در حال تنظیم پیش نویس لایحه ای هستند که اگر تایید شود رژیم صهونیستی موظف خواهد بود که قوانین جنگی خود را هرچه سریعتر اصلاح کند.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28660595
اکنون :
42