جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 56817
  تاریخ انتشار : 13 مرداد 1393 15:32
  تعداد بازدید : 558

  نمایندگان کارگری در گفت وگو با «حمایت»:

  ادامه وضعیت فعلی قراردادهای موقت کار قانون شکنی است

  امروزه قراردادهای کوتاه مدت که به قراردادهای موقت کار شهرت یافته اند، انگیزه ای برای فعالیت کارگران در فضای کسب و کار باقی نگذاشته است. نمایندگان کارگری معتقدند اگر دولت آیین نامه ماده هفت قانون کار را تدوین کند، هیچ نیازی به اصلاح قانون کار نیست زیرا با تدوین این آیین نامه به صورت شفاف وضعیت استخدامی کارگران مشخص می شود.

  چند سالی است که بحث ساماندهی قوانین کار مطرح است اما اقدامی خاصی در این بار انجام نشده است. حتی یک فوریت طرح ساماندهی قراردادهای کار هم پس از طرح در صحن علنی مجلس در سال 88 به تصویب نرسید. معضل ثابت نبودن قراردادهای کار از جمله مواردی است جامعه کارگری با آن دست به گریبان است. 
  اگرچه رفع این مشکل راه حلی ساده دارد اما به نظر می رسد در دولت اراده ای برای حل این مشکل دیده نمی شود. شیوع قراردادهای موقت کار در میان کارفرمایان انتقاد رییس مجلس شورای اسلامی را هم به همراه داشت. علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار با فعالان کارگری به مناسب هفته کارگر در سال گذشته، با اشاره به تاكيد قانون برنامه چهارم و پنجم بر تدوين سند كار شايسته، بر تهيه و تدوين چنین سندی از سوي دولت تاكيد كرد. البته در این نشست رییس مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که قراردادهای موقت کار یک استثنا بوده و نباید به یک اصل تبدیل شود. اما حتی اظهارات او هم سبب نشد که مسئله قراردادهای موقت کار حل و فصل شود یا دولت اقدام خاصی در این رابطه انجام دهد. حسن صادقی، معاون امور استان های خانه کارگر به «حمایت» می گوید: «قرارداد موقت یک غلط مصطلح است که در تمام قوانین کار دنیا وجود دارد».
  او ادامه می دهد که در برخی از کشورها نام قراردادهای موقت به قرارداد استخدامی تغییر داده شده اما قانونی برای منع اخراج یا جابجایی افراد در این نوع قراردادها وجود ندارد.
  معاون امور استان های خانه کارگر با اشاره به اینکه با تغییر نام قراردادها، کارگر در هر شرایطی حتی اگر 15 روز کار کند، استخدام رسمی به حساب می آید، بیان می کند که قوانین کار در ایران اندکی پیچیده تر است.
  او ادامه می دهد: در ایران حق اخراج از کارفرما گرفته شده و موضوع اخراج کارگران در کمیته ای که داخل همان واحد صنفی تشکیل می شود، بررسی خواهد شد.
  مجلس به دولت اخطار دهد
  صادقی گرفته شدن حق اخراج از کارفرمای ایرانی را عاملی برای موضع گرفتن آنها در مقابل ماده هفت قانون کار و تبصره یک و دو این ماده اعلام می کند.
  او می گوید که کارفرمایان برای مقابله با این ماده قانونی، پایان کار را در قراردادها قید نمی کنند. کارگران هم به دلیل مشکلاتی که برای پیدا کردن شغل وجود دارد، به تمام خواسته های کارفرمایان حتی امضای قراردادهای سفید تن می دهند.
  معاون امور استان های خانه کارگر از وجود صراحت قانونی در ماده هفت قانون کار خبرداده و معتقد است که دولت به راحتی می تواند با تدوین یک آیین نامه مجزا، تعیین کند که در چه کاری باید قراردادهای مستمر و در چه فعالیتی قرارداد کار موقت استفاده شود.
  او البته ذی نفع بودن دولت در هرج و مرج فعلی بازار کار را عاملی برای کارشکنی ها و تدوین نشدن آیین نامه اجرایی ماده هفت قانون کار می داند.
  صادقی تاکید می کند که اگر دولت قصد ساماندهی قوانین کار را دارد، فقط باید آیین نامه اجرایی ماده هفت قانون کار را تدوین و به تصویب مجلس برساند. اما متاسفانه با گذشت 22 سال از تصویب قانون کار هنوز این قانون به تصویب نرسیده است.
  او اضافه می کند که با تصویب آیین نامه اجرایی مناسب دیگر هیچ کارفرمایی به خود اجازه نمی دهد که برای یک کار مستمر قرارداد موقت ببندد یا کارگران موقت از کارفرمایان خود مشابه کارگران ثابت توقع نخواهند داشت.
  معاون امور استان های خانه کارگر درباره نقش مجلس برای ساماندهی قوانین کار می گوید که بر اساس قوانین موجود، دولت باید 6 ماه پس از تصویب یک قانون، آیین نامه اجرایی مرتبط با آن را تصویب کند. اما در حال حاضر دولت به این وظیفه خود عمل نکرده است. بنابراین مجلس می تواند برای دولت مهلتی سه ماهه تعیین کند تا آیین نامه مرتبط تدوین و به تصویب مجلس برسد.
  80 درصد قراردادهای کار کشور موقتی است
  اوج انعقاد قراردادهای موقت کار به سال های آغازین دهه 70 بر می گردد، پس از آن هر سال با رواج قراردادهای موقت در واحدهای صنفی کشور مواجه شدیم. خانه کارگر در سال 1386 آماری منتشر کرد که نشان می داد از 100 درصد جمعیت کارگری کشور 45 درصد قرارداد موقت، 30 درصد قرارداد دایم و 25 درصد کارگران فصلی فاقد قرارداد هستند. با مقایسه نسبی این آمار پس از گذشت 6 سال می توان پیش بینی کرد که آمار فعلی کارگران قرارداد موقت تا چه حد افزایش یافته است.
  رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی کشور معتقد است که بیش از 80 درصد قراردادهای کار کشور موقتی و خارج از ضوابط قانون کار است.
  فتح الله بیات در گفت وگو با بیان اینکه روزانه به تعداد کارگران قراردادی و پیمانی و قرارداد موقت افزوده می شود، عنوان می کند: «متاسفانه به دلیل رکود و تعطیلی کارخانجات، تعدیل نیروی انسانی و اخراج کارگران، جذب نیروهای جدید عملا صورت نمی گیرد».
  به گفته او بسیاری از نیروهای کار جوان کشور هم اکنون در قالب قراردادهای کوتاه مدت سه ماهه، شش ماهه و یا سفید امضا مشغول به کار هستند و این مساله چالش های فراوانی را برای نیروهای کار به وجود آورده است. این مسئله آنها را با احساس نبود امنیت شغلی، یاس و نا امیدی و ناتوانی در برنامه ریزی برای آینده مواجه کرده است.
  از نگاه بیات در بیشتر شرکت های پیمانکاری، کارگران به صورت قرارداد موقت یا پیمانی مشغول به کار هستند و تنها 15 درصد کارگران کشور استخدام شده اند. به نظر می رسد در شرایطی که قانون کار اجازه انعقاد قرارداد موقت برای مشاغل با ماهیت دایم را نمی دهد، کارفرمایان برای جلوگیری از هرگونه ریسک در سرمایه گذاری ها و تامین امنیت سرمایه، نیروهای خود را با قرارداد موقت جذب می کنند و انعقاد قراردادهای موقت و غیر دایم تا آنجا پیش رفته که 80 درصد بازار کار کشور را به اشغال خود در آورده و به ظهور قراردادهای جدید ماهیانه، فصلی، یکطرفه و سفید امضا انجامیده است.

  به جریان افتادن طرح بهسازی قراردادهای موقت
  به موجب ماده ۱۰ قانون کار، مدت قرارداد کار از اهمیت ویژه ای برخوردار است و ذکر مدت در قرارداد کار و تنظیم قراردادهای با مدت معین، از گذشته مورد توجه بوده است. اما مخالفان قراردادهای کار موقت به ویژه تشکل های کارگری بر این باورند که استفاده از قراردادهای موقت کار و امکان فسخ آن در پایان مدت، به امنیت شغلی کارگران لطمه می زند و موجب دلسردی و بی انگیزگی آنها می شود چرا که این موضوع به لحاظ اقتصادی برای خانوارهای کارگری زیان آور است. 
  بر اساس ماده 10 قانون کار، علاوه بر درج مشخصات دقیق طرفین در قرارداد کار، مواردی از جمله نوع کار و حرفه یا وظیفه ای که کارگر باید به آن اشتغال یابد، حقوق یا مزد مبنا، ساعات کار، تعطیلات و مرخصی ها، محل انجام کار، تاریخ انعقاد قرارداد و مدت قرارداد (چنانچه کار برای مدت معین باشد) باید لحاظ شود؛ اما آن دسته از کارگرانی که قراردادهای سفید پیش رویشان گذاشته تا امضا کنند چقدر می توانند به امنیت شغلی و تحقق موارد مذکور امیدوار باشند؟ نکته دیگر در خصوص قراردادهای موقت، طرح بهسازی قراردادهای موقت کار است که از زمان مجلس ششم مطرح شده است؛ با وجود آنکه این طرح چندین بار برای رای گیری به صحن علنی مجلس فرستاده شده اما هر بار با تعداد آرای اندکی از سوی نمایندگان مواجه و در نهایت رای نیاورده است.
  البته فتح الله بیات رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی کشور از به جریان افتادن طرح بهسازی قراردادهای موقت کار در مجلس خبر داده و می گوید که سال های سال است این طرح در انتظار تصویب مجلس قرار دارد و خوشبختانه طی مذاکراتی که با فراکسیون کارگری مجلس داشتیم، رسیدگی به این موضوع در برنامه کاری فراکسیون قرار گرفت.
  وی ادامه می دهد که به زودی این طرح به جریان می افتد لذا از کمسیون اجتماعی و فراکسیون کارگری مجلس می خواهیم تا به ساماندهی قراردادهای موقت کار جدی تر نگاه کنند تا دیگر هیچ کارگری در کشور دغدغه امنیت شغلی نداشته باشد.
  تحلیل بیات از رای نیاوردن طرح بهسازی قراردادهای موقت کار این است که عده ای احساس می کنند اگر طرح مذکور به اجرا در آید منافعشان به خطر می افتد. با این حال او از نمایندگان مجلس می خواهد که نسبت به اصلاح تبصره 2 ماده 7 قانون کار همکاری لازم را صورت دهند تا طرح بهسازی قراردادهای موقت کار که در مجالس قبلی به مرحله رای گیری نرسیده این بار در مجلس نهم به تصویب برسد و کارگران در سایه امنیت شغلی، تولید مرغوب و با کیفیت عرضه کنند و بهره وری در بنگاه تولیدی را بالا ببرند.
  رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی کشور مصمم است تا تلاش خود را برای ساماندهی قراردادهای موقت کار و اصلاح تبصره 2 ماده 7 قانون کار تا تحقق کامل این هدف و بهره مندی جامعه کارگری و کارگران قرارداد موقت از مزایای آن به کار گیرد.  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28660595
اکنون :
67